به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان ملایر، سعید کتابی، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار، در جمع اعضای شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان، با گرامیداشت سوم دی ماه، روز ملی ثبت احوال، به صدور نخستین شناسنامه برای یک شهروند ایرانی در سوم دی ماه سال ۱۲۹۷ اشاره و افزود: در این روز نخستین سند هویت برای بانویی به نام فاطمه ایرانی صادر شد تا اداره ثبت احوال به عنوان نهادی که نقش موثری در تهیه و تولید آمارهای دقیق و به موقع دارد فعالیت خود را آغاز کند.

http://malayer-hm.ir/Upimage/58663DSC07040.JPG

معاون فرماندار به تحولات صورت گرفته در نظام ارائه خدمت در ثبت احوال در طول دوران حیات این نهاد اشاره و افزود: خوشبختانه اداره ثبت احوال ما در پیشرفت همپای تحولات تکنولوژیک موفق بوده و امروز شاهد ارائه انواع خدمات نوین در این دستگاه می باشیم.

کتابی در ادامه آمارهای ارائه شده از سوی ثبت احوال را بستر ساز بسیاری از برنامه ریزی های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دانست و افزود: آمارهای ارائه شده از سوی این نهاد در خصوص ثبت وقایع حیاتی چهارگانه ولادت، وفات، ازدواج و طلاق نقشی موثر در تدوین برنامه ها و سیاست های کلان ملی در حوزه های گوناگون دارد.

کتابی به جایگاه آمار ارائه شده از سوی ثبت احوال در برگزاری انتخابات اشاره و افزود: کلیه برنامه ریزی ها، پیش بینی ها و هماهنگی هایی که در هنگام برگزاری انتخابات و تحلیل نتایج صورت می گیرد مبتنی بر آمار ارائه شده از سوی ثبت احوال است و این گویای اهمیت جایگاه این اداره در حوزه سیاسی و اجتماعی است.

سعید کتابی در ادامه عدم ثبت یا دیر ثبتی را یکی از مسائل پیش روی اداره های ثبت احوال در تمامی دنیا دانست و افزود: متاسفانه ثبت احوال کشور و شهرستان ما نیز از این مسائل رنج می برد که رفع آن مستلزم فرهنگ سازی و تبیین اهمیت و جایگاه آمارهای این اداره در تصمیمات ملی است.

معاون فرماندار همچنین خواستار مشارکت و همراهی دستگاه های مسئول در اطلاع رسانی به هنگام وقایع حیاتی به اداره ثبت احوال شد و افزود: لازم است به منظور ارتقای هرچه بیشتر آمارهای جمعیتی شهرستان، دستگاه های مسئول مشارکت و همکاری هرچه بیشتری با اداره ثبت احوال داشته باشند.